Członkowie IR

Zarząd Stowarzyszenia:

Komisja Rewizyjna:

 • Dorota Danecka
 • Monika Nowak
 • Bartosz Hołyszko

Członkowie Stowarzyszenia:

 • Magda Sobota
 • Ewelina Stachura - specjalista ds. pozyskiwania środków grantowych.
 • Olaf Józefoski
 • Danuta Chodakowska
 • Joanna Witelus
 • Sonia Nandzik
 • Maria Fus
 • Bartosz Spławski

Bez tytułuMaciej Stachura, Prezes Zarządu Instytutu Regionalnego w Katowicach.

36 lat, mąż Eweliny, tata Lenki i Hani. Absolwent politologii w specjalności dziennikarskiej i filologii rosyjskiej (Uniwersytet Śląski) oraz Akademii Trenerów Biznesu (Wyższa Szkoła Bankowa). Zawodowo przez ponad pięc lat był prezesem zarządu agencji public relations. Obecnie trener biznesu, konsultant ds. PR, szef Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice, zajmuje się m.in. współpracą z mediami.

Od czasów szkolnych silnie zaangażowany w życie Katowic i regionu poprzez działania w organizacjach pozarządowych. Od kilkunastu lat członek Instytutu Regionalnego w Katowicach - od 2007 r. wiceprezes i od 2014 r. prezes IR. Współrealizował kilkadziesiąt projektów edukacyjnych dla mieszkańców Katowic i regionu - w tym Centrum Kreowania Liderów Kuźnia, czy też cykl ponad 50 Debat Śląskich w Sali Sejmu Śląskiego. Dziś zaangażowany w bieżące projekty IR - głównie Katowicką Kuźnię Liderów oraz inne projekty szkoleniowe.

Jego pasje to aktywne spędzanie czasu z rodziną, szkolenia, bieganie, karate tradycyjne, góry, a także szachy. Jest członkiem Mensy. Uważa, że człowiek cały czas powinien się rozwijać i być lepszym niż był wczoraj. Motto: per aspera ad astra.


189293 10150273654653903 1310726 nKatarzyna Frąszczak, Wiceprezes Zarządu Instytutu Regionalnego w Katowicach.

26 lat, studentka dwóch kierunków na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, instruktor ZHP, ratownik, prezes Harcerskiego Klubu Ratowniczego „Triage”, absolwentka I edycji Katowickiej Kuźni Liderów organizowanej przez IR - tak też związała się ze Stowarzyszeniem.

Od zerówki mieszkanka Katowic. Jako początki działalności na rzecz miasta można uznać wstąpienie do Harcerstwa, z którym związane jest jej cale życie. Pomoc przy grach miejskich, organizacja imprez z okazji Dnia dziecka, udział w akcjach typu "Miejska dżungla" czy tez rożnego rodzaju wolontariat to dla niej chleb powszedni.

Na co dzień daje się ponieść wyobraźni - bo trzeba żyć a nie tylko istnieć! Pasja - psie zaprzęgi, ratownictwo, motto: "nie ma rzeczy niemożliwych". 

 


1012562 10152201731962295 770103554 nAdrian Fijołek, Wiceprezes Zarządu Instytutu Regionalnego w Katowicach, trener, edukator międzykulturowy, koordynator projektów edukacyjnych, animator językowy, lektor, tłumacz. Absolwent filologii germańskiej i słowiańskiej na Uniwersytecie Śląskim i Uniwersytecie im. Karola Osieckiego w Oldenburgu. Certyfikowany trener Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWN) oraz Francusko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (DFJW). 

Ma doświadczenie w koordynacji i pracy w międzynarodowych zespołach oraz projektach realizowanych w Niemczech, Francji, Czechach, Szwecji, Rosji i w Polsce.  Zajmuje się treningami kompetencji interpersonalnych i międzykulturowych. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i międzynarodowymi. Prowadzi warsztaty i szkolenia dla wolontariuszy. Zaangażowany w dialog polsko-niemiecki. Przybliża Niemcom kulturę i język polski, a Polakom tradycję Niemiec.

Jego obszary tematyczne: uczenie się międzykulturowe, społeczeństwo wielokulturowe, praca w zespole międzynarodowym, różnorodność i tolerancja, umiejętności liderskie, zarządzanie projektami, edukacja historyczno-obywatelska, pedagogika miejsc pamięci, wolontariat, odwaga cywilna, przeciwdziałanie dyskryminacji, wsparcie osób pracujących z młodzieżą z mniejszymi szansami, metodyka spotkań międzynarodowych, animacja językowa, wymiana młodzieży kształcącej się zawodowo.

Od 2005 roku zbiera doświadczenie w pracy projektowej i nauczycielskiej z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi. Swoją pracę traktuje jako pasję i swego rodzaju misję.

Prywatnie - tata Karoliny, mąż Sabine.  Miłośnik literatury, uwielbia poezję i muzykę z różnych stron świata. Kocha podróże, interesuje się otaczającym go światem i ludźmi. Często w rozjazdach. Wierzy, że świat jest z natury dobry. Jego motto: "Jeśli coś Ci się nie podoba, zmień to lub poszukaj pomocników. Bądź kowalem własnego Życia."  


rsz bartosz hołyszkoBartosz Hołyszko - absolwent Uniwersytetu Śląskiego, kierunek prawo. Wielki miłośnik opery i muzyki klasycznej - od 2016r. związany ze Stowarzyszeniem Miłośników Opery 'Muza', działąjącym przy Operze Śląskiej w Bytomiu. Jego największe hobby to sztuki walki oraz gra na fortepianie. Związany z Instytutem Regionalnym od 2015 roku

 

 

 

 


CIMG0359Magda Sobota, Koordynatorka projektu English Café.

24 lata, studentka V roku filologii angielskiej programu nauczycielskiego. Zaangażowana w sprawy studenckie oraz różnego rodzaju projekty związane z szeroko pojętą tolerancją i multikulturalizmem. Obecnie organizatorka oraz moderatorka kawiarenek językowych English Café. Na co dzień - blondynka dzielnie walcząca z wszelakimi stereotypami.

W życiu stawia na rodzinę i przyjaciół bo Ci dają energię i uśmiech potrzebny każdego dnia.  Fanka filmu i czarnego humoru.

 

 

 

 


rsz portret olaf józefoski1Olaf Józefoski, absolwent Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych na Uniwersytecie Śląskim, magister kulturoznawstwa oraz pedagogiki rewalidacyjnej. Od lat związany z sektorem organizacji pozarządowych. Prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty. Najbardziej zaangażowany w działania związane z kulkturą i edukacją, ochroną i promocją środowiska naturalnego oraz przeciwdziałaniem dyskryminacji.

Aktor w grupie teatralnej LPT Creatorium z Koszutki oraz w kolektywie teatralnym Lufcik na Korbkę z Gliwic. Zainteresowania to przede wszystkim: filozofia, psychologia, podróże, literatura, piłka nożna oraz żeglarstwo. Stały bywalec imprez plenerowych i wszelkiego typu warsztatów. Zakręcony na punkcie rozwoju osobistego i ekologii. Najlepiej odpoczywa na łonie natury, najchętniej podróżuje tam, gdzie nie ma turystów.

 

 

 


10308123 910675695620573 6707588871542277005 nDanuta Chodakowska, absolwentka kierunków Doradztwo filozoficzne i coaching oraz pedagogika na Uniwersytecie Śląskim. Urodzona i wychowana w Warszawie, teraz nie myśli o opuszczaniu Śląska. Od lat zaangażowana w prace trzeciego sektora. Głównymi tematami są ochrona środowiska naturalnego, edukacja międzykulturowa, kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, edukacja. Największe pasje to taniec i podróże. Motto „Najpierw postaraj się być wartościowym człowiekiem. Sukces przyjdzie sam”.

 


Maria FusMaria Fus, lat 32, z wykształcenia psycholożka, z zamiłowania streetworkerka i podróżniczka. Jadła chleb z niejednego pieca, by w końcu zająć się tym, o czym marzyła na początku studiów: edukacją w służbie tolerancji, odpowiedzialności, solidarności i poszerzania horyzontów myślowych. Przyszła trenerka samoobrony kobiet w systemie WenDo, tłumaczka i animatorka wymian młodzieżowych. W Instytucie Regionalnym w Katowicach prowadzi i koordynuje projekty wymiany szkolnej i pozaszkolnej.